Skip to main content

Профілактика онкозахворювань 

лікар-терапевт Семененко І.О.

Щорічно в Україні фіксують 130 тисяч нових онкохворих, так що багато хто не з чуток знають термін «канцерофобия» і намагаються вберегтися від хвороби. Як запобігти захворюванню?

Рак виникає тому, що починають безконтрольно розмножуватися ті клітини, яких в здоровому організмі бути не повинно. Це клітини з мутацією, коли з якихось причин звичайна генетична структура клітини була порушена. Чому розвивається злоякісне новоутворення – існує безліч причин. Серед медиків немає єдиної думки, що рак буває тільки з якоїсь однієї причини. У деяких випадках і для деяких людей мають значення спадкові чинники. Але також серед так званих онкогенов, канцерогенів на першому місці, безумовно, варто куріння. Це абсолютно доведений факт, що призводить, наприклад, до дев’яти випадків розвитку раку легенів з десяти. Тобто 90% хворих з раком легенів – це курці.

Також має значення і екологічна ситуація, і продукти, які ми їмо. Тобто це – багатофакторне захворювання, і немає такої іншої причини, коли ми можемо сказати: так, рак у вас розвинувся, тому що ви робили щось не так.

Зараз в Україні майже мільйон людей хворі на рак. Онкологія займає третю позицію в списку причин смертності серед українців. Якщо подивитися на статистичні дані, то серед різних вікових груп переважають різні форми раку. Серед молоді – це хвороби кровотворних органів, у чоловіків – це рак яєчка, у жінок – рак шийки матки. Якщо це люди похилого віку, то у чоловіків лідирують рак легенів, рак шлунка та колоректальний рак (рак товстого кишечника), а жінки частіше хворіють на рак молочної залози, хоча зустрічаються і злоякісні захворювання травних органів.

Крім того, на жаль, також існує дитяча статистика захворюваності на рак. Тут хвороби зовсім інші. Це в основному хвороби нервової системи та системи крові. Однак в цій статистиці ми повинні розуміти, що рак – це переважно хвороба літніх людей. І окремі нечисленні випадки захворювання на рак в молодому віці – це швидше виняток, ніж правило.

Спадковість доведена для певних видів раку. На першому місці – рак молочної залози і рак яєчників у жінок. У деяких людей відбувається мутація гена BRCA-1 і BRCA-2, і у 10 з 100 пацієнтів з раком молочної залози і рак яєчників ця мутація. Тому якщо в родині є випадок раку молочної залози або раку яєчників серед близьких родичів, то всім особам жіночої статі в цій сім’ї необхідно провести генетичний аналіз на BRCA-1 і BRCA-2.

Також спадкові форми раку товстого кишечника – там теж є певний перелік генетичних досліджень. Але більшість видів раку не вимагає генетичного аналізу – це той рак, який розвивається індивідуально.

У разі профілактичних обстежень медицина оперує двома поняттями. Перше – це онкоскринінгу, або профілактичне скринінгове обстеження. Друге – це рання діагностика раку. Якщо ми говоримо про профілактичному скринінговому обстеженні, то маємо на увазі обстеження здорових людей, які не мають ніяких симптомів. Ми намагаємося знайти той рак, який можемо перелічити на ранніх стадіях, у якого ще немає ніяких симптомів, але ми можемо його активно виявляти. Для жінок, наприклад, таке обстеження – цитологічне дослідження шийки матки у гінеколога, яка щонайменше раз на три роки повинна проходити кожна жінка, починаючи з 21-річного віку. Що стосується інших обстежень, вони дуже індивідуальні. Не існує універсального рецепту для всіх. Треба знайти свого лікаря, поговорити з ним, він підбере індивідуально складену програму по скринінгового обстеження. Якщо пацієнт, наприклад, курець зі стажем, це може бути низькодозового комп’ютерна томографія органів грудної клітини – щорічно для ранньої діагностики раку легенів. Це може бути також простат-специфічний антиген як ранній маркер злоякісних утворень передміхурової залози. Але в цілому можна говорити про такі обстеженнях, після яких ми будемо впевнені, що раку немає взагалі ніде. Є обстеження на певні види раку, і це називається онкоскринінг для кожного з видів злоякісних новоутворень.

Якщо ж говорити про ранню діагностику, мається на увазі виявлення тих пацієнтів, у яких вже початкові симптоми. Повинен бути лікар, який зверне увагу на якісь мікрозміни в стані здоров’я пацієнта. Можливо, щось буде в аналізі крові, лікаря не сподобається, наприклад, прискорення ШОЕ або анемія, або тромбоцитоз. Можливо, у пацієнта будуть якісь скарги, які пройдуть після короткочасного лікування, і це наштовхне грамотного лікаря-терапевта або лікаря сімейної медицини на те, що, можливо, потрібні якісь інвазивні процедури, щоб виключити або підтвердити злоякісні новоутворення на ранній стадії .

Рак дуже мінливий і має дуже багато симптомів, деякі з них здаються цілком нормальними. Пацієнт худне на п’ять кілограмів за рік і не вважає це чимось тривожним, а наслідком того, що він якось неправильно харчувався, або не так часто, як це необхідно. Або у пацієнта розвивається якась невелика анемія, яку пацієнт не вважає чимось небезпечним. Також пацієнти зі злоякісними новоутвореннями часто просто скаржаться на підвищену стомлюваність. Часто ці пацієнти трохи підкахикують. Це не якісь такі симптоми, з якими люди йдуть до лікаря. Тому все, що турбує тривалий час – кілька тижнів, кілька місяців – має бути висловлено на огляді у лікаря, і лікар вирішує, що далі. Також тривожним симптомом може бути тривалий незрозуміле підвищення температури тіла ,. Але для кожної локалізації раку симптоми дуже специфічні. Тому все, що триває довго, вимагає обстеження.

У медицині дотримуються думки, що рак, діагностований на нульовій стадії (є навіть так звана нульова стадія) і на першій стадії, практично повністю виліковний. Але що таке нульова і перша стадія? Це тоненька плівочка, не товще одного міліметра, яку можна знайти, продіагностувати тільки випадково або під час скринінгового прицільного обстеження. Дуже рідко це вдається, і цей рак практично 100% виліковний. Ці пацієнти переважно виявляються випадково або якщо пацієнт прийшов спеціально для скринінгу.

В цілому прогноз для онкологічних захворювань щорічно поліпшується. Щорічно ми бачимо нові препарати і нові підходи до лікування цих пацієнтів, створюються спеціальні вакцини проти раку, створюється прицільна таргетная індивідуальна терапія, імунологічна терапія, яка вчить власні Т-лімфоцити (клітини крові) розпізнавати ракові клітини як чужорідні. Тому прогнози щорічно покращуються, але, безперечно, ніж раніше ми знайдемо онкологічне захворювання, тим краще прогноз.

Профілактика раку починається з дитячого віку. Є такі види раку, у яких доведена інфекційна природа захворювання. Це, наприклад, рак шийки матки. Тому сьогодні всіх дівчаток-підлітків ми агітуємо вакцинуватися від папіломавірусу людини.

Переважно це дворазова вакцинація, яка захищає від онкогенних штамів папіломавірусу. Що стосується інфекційних причин раку, також доведена роль вірусів гепатиту В і С. Як відомо, на сьогодні вже є вакцинація від вірусу гепатиту В, що захищає від гепатиту і раку як наслідки цього захворювання. Якщо ми говоримо про рак шлунка, то повинні пам’ятати, що в розвитку такого злоякісного новоутворення, як мальтоми шлунка, має значення бактерія-збудник Helicobacter pylori, тобто пацієнти, у яких є ця бактерія, повинні отримати протівохелікобактерную терапію.

Коли ми говоримо про профілактику раку, не можна дати якийсь універсальний рада. Напевно, самий універсальний порада – не починайте курити, а якщо курите, постарайтеся кинути прямо зараз. Тому що не тільки рак легенів, але і рак ще близько десяти локалізацій тісно пов’язаний з впливом тютюнового диму, в якому налічується приблизно дві тисячі компонентів, у деяких з них, напевно, ще навіть немає хімічного назви, і ми не знаємо точно, як вони діють.

Також, якщо ми говоримо, наприклад, про харчування, не треба бути зацикленим на якомусь вигляді харчування. Відомо, наприклад, що вегетаріанці частіше хворіють на рак шлунка, ніж люди, які їдять м’ясо, а люди, які, навпаки, не їдять овочів і фруктів, частіше хворіють на рак кишечника, колоректальний рак. Також доведена роль нітритів, які містяться в ковбасах і ковбасних виробах, у розвитку злоякісних новоутворень шлунково-кишкового тракту. Але що б ви не їли і як би не проводили профілактику раку, важливо також щорічно проходити мінімальний профілактичне обстеження.