Skip to main content

Профілактика гіпертонічної хвороби

лікар кардіолог Налигач А.А.

Профілактика гіпертонічної хвороби є першорядним завданням для багатьох людей. Особливо актуальні знання про заходи попередження цього важкого недугу для хворих з обтяженою спадковістю та осіб, у яких показники артеріального тиску знаходяться в межах граничної або високої норми.

Хто входить до групи ризику?

Також в групу ризику входять:

  • чоловіки 35-50 років; жінки після менопаузи;
  • жінки, які приймають препарати естрогенвмісні;
  • особи, які відчувають постійні стресові ситуації;
  • пацієнти з атеросклерозом судин головного мозку, серцево-судинними захворюваннями, патологіями нирок та цукровим діабетом;
  • пацієнти з високим рівнем холестерину в крові; курець; особи, часто вживають міцні спиртні напої.

Гіпертонічна хвороба заслуговує пильної і постійної уваги як з боку лікарів, так і з боку пацієнтів, оскільки вона здатна істотно погіршувати якість життя і приводити до розвитку важких ускладнень. Різкий підйом артеріального тиску може провокувати сильні головні болі, значне зниження працездатності, атеросклероз артерій мозку, нирок і серця. Згодом такі порушення в будові і функціонуванні судин призводять до розвитку гіпертензивної енцефалопатії, аневризмам і розшарування аорти, злоякісною гіпертензії, ретинопатії і серцевої недостатності. Однак вирішити таку проблему можливо за допомогою постійної профілактики гіпертонічної хвороби, яка має на увазі виконання ряду первинних і вторинних заходів.

Первинна профілактика гіпертонічної хвороби показана всім людям (особливо з груп ризику), у яких показники артеріального тиску знаходяться в межах допустимої норми (до 140/90 мм рт. ст.) і захворювання ще не почало розвиватися. Для цього їм необхідно переглянути весь звичний уклад свого життя і внести в нього необхідні поправки, наприклад, такі:

  1. Відмова від куріння.
  2. Обмеження вживання спиртних напоїв (для чоловіків – не більше 30 мл міцних спиртних напоїв в день, для жінок – не більше 20 мл).
  3. Зниження вживання солі (не більше 5-6 г в день).
  4. Раціональне харчування (обмеження споживання продуктів з великою кількістю тваринних жирів, не більше 50-60 г в день, і легкозасвоюваних вуглеводів).
  5. Включення в щоденний раціон продуктів, багатих калієм, магнієм і кальцієм (курага, чорнослив, родзинки, запечена картопля, квасоля, петрушка, нежирний сир, жовтки курячих яєць).
  6. Боротьба з гіподинамією (вправи на свіжому повітрі і щоденні заняття лікувальною фізкультурою).
  7.  Боротьба з ожирінням (намагатися схуднути різко не рекомендується: знижувати масу тіла не більше, ніж на 5-10% в місяць).
  8. Нормалізація режиму сну (не менше 8 годин на добу). Чіткий режим дня з постійним часом підйому і відходу до сну.
  9. Попередження стресів.

До рекомендацій щодо первинної профілактики артеріальної гіпертензії можна віднести своєчасне і регулярне лікування захворювань серцево-судинної, нервової, сечовидільної та ендокринної систем, невідступне дотримання всіх рекомендацій лікаря і постійний контроль рівня артеріального тиску. Особи, яким показана первинна профілактика гіпертонії, повинні перебувати під диспансерним наглядом. Вживаються заходи можуть призводити до стійкої нормалізації артеріального тиску протягом 6-12 місяців, але при спостереженні показників у прикордонній зоні їм може рекомендуватися більш тривале спостереження і прийом лікарських засобів, дія яких спрямована на зниження прогресування невротичних реакцій (снодійні, заспокійливі, препарати брому і фенобарбітал в малих дозах).

Вторинна профілактика гіпертонічної хвороби показана пацієнтам, у яких артеріальна гіпертензія встановлена, як діагноз.

Вона спрямована на:

  • зниження показників артеріального тиску;
  • попередження гіпертонічних кризів;
  • профілактику вторинних змін в органах і розвиток ускладнень.

У комплекс таких заходів включають немедикаментозне лікування (більш жорсткі заходи, що відповідають первинній профілактиці) та медикаментозну терапію.

Медикаментозна терапія призначається всім пацієнтам зі стійким підвищенням артеріального тиску (якщо показники АТ залишаються стабільно високими, до 140 мм рт. ст., протягом трьох місяців) і хворим з деякими ризиками розвитку захворювань серцево-судинної системи.

До групи підвищеного ризику входять: пацієнти, які палять; хворі на цукровий діабет і захворювання нирок, серця, ретинопатією і порушеннями мозкового кровообігу; пацієнти старше 60 років; чоловік; жінки після настання клімаксу; пацієнти з високим рівнем холестерину в крові. Підбір препаратів, їх дозування, схема і тривалість прийому визначається індивідуально для кожного пацієнта, виходячи з даних про стан його здоров’я. Курс прийому лікарських засобів при гіпертонічній хворобі повинен здійснюватися постійно і під контролем лікаря.

Комплексні заходи профілактики гіпертонії дозволяють тримати артеріальну гіпертензію під постійним контролем та істотно знижують ризик розвитку різних важких ускладнень.