Skip to main content

Папіломавірусна інфекція (генітальна)

Папіломавірусна інфекція генітального характеру – це захворювання, яке передається статевим шляхом, вражає аногенітальну область, і характеризується кондиломатозным видом. Збудником папіломавірусної інфекції – вірус папіломи людини.

У медицині виділяють більше 100 типів ВПЛ, близько тридцяти з них вражають виключно аногенітальну область організму. Серед цих типів вірусу існують типи з високою онкогенної активністю, тобто утворення злоякісних поразок статевої системи людини.

Інфікування вірусом папіломи людини відбувається безпосередньо під час статевого контакту. У місці проникнення вірусу в організм клітини епітелію розростаються у вигляді кондилом.

Оскільки наявність в організмі вірусу зазвичай не проявляється ніякими симптомами, то інфікування проходить непомітно, і партнери часто не знають довгий час про своє зараження.

У жінок вірус найчастіше вражає піхвові стінки, шийку матки, перианальную область і зовнішній отвір уретри. У чоловіків вірус вражає крайню плоть, головку пеніса, мошонку і перианальную область.

Частим явищем є протікання папіломавірусної інфекції в поєднанні з іншими вірусними і інфекційними захворюваннями, які передаються статевим шляхом.
Інкубаційний період інфекційного зараження вірусом папіломи людини може протікати як один місяць, так і рік.

Симптоми

При папіломавірусної інфекції завжди розвивається кондиломатоз, який і є головним симптомом генітальної інфекції. При розвитку кондилом хворий може відчувати дискомфорт в органах статевої системи, печіння і свербіж, біль під час руху і статевого акту.

Якщо кондиломами уражається уретра, починаються різі та болючість під час сечовипускання. Вторинна інфекція легко потрапляє в організм при травматизації вже сформованих кондилом.

Оскільки протягом папіломовірусною інфекції є тривалим, то її прояви можуть бути яскравими, субклінічними або прихованими (латентними). При цьому захворюванні кондиломи можуть спонтанно регресувати.

Діагностика

Діагностування папіломовірусною інфекції генітальної завжди засноване на ярковираженной клінічній картині і результатах лабораторних досліджень.

Коли відбувається вірусне ураження шийки матки, застосовується кольпоскопія.

Якщо ж захворювання протікає латентно або субкленически діагностування вимагає обов’язкового підтвердження лабораторними аналізами. Для цього застосовуються молекулярно-біологічні методи дослідження, при яких можна достовірно визначити наявність в організмі ДНК-вірусу.

До таких досліджень відносять: полімеразну і лигазную ланцюгові реакції і метод сигнальний амплификационный.

Профілактика

Профілактичним методам генітальної папіломавірусної інфекції є: повне виключення випадкових статевих контактів, зменшення числа статевих партнерів, при кожному статевому акті застосування засобів і методів захисту особистої від інфекцій, використання профілактичних засобів у перші дві години після статевого акту без захисних засобів, постійне і неухильне дотримання правил особистої гігієни, зміцнення імунної системи організму, вітамінотерапія, регулярне обстеження статевої системи у лікаря – спеціаліста, для своєчасного виявлення захворювання та його лікування, а в разі зараження одного партнера, обов’язкове обстеження і, незалежно від результатів обстеження, лікування другого партнера.

Лікування

На сьогоднішній день в медицині повного лікування від інфекції вірусом папіломи людини не гарантується. Метою лікувальних методів застосовуваних при цьому захворювання є усунення кондилом.

Для цього застосовуються препарати ряду інтерферону (свічки), цитотоксичні лікарські засоби (5-фтуроцил, подофиллин або подофилотоксин), і деструктивні фізичні і хімічні методи (електрохірургічна операція з видалення кондилом, кріодеструкція, лазеротерапія, діатермокоагуляція, солкодерм, кислота трихлоруксусная).

При виявлені захворювання ні в якому разі не потрібно займатися самолікуванням. Одразу після появи скарг потрібно звернутися до лікаря. Пам’ятайте самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я.

Лікар акушер-гінеколог Шуткіна М.М.