Skip to main content

Для чого потрібні щеплення?

Лікар-інфекціоніст Наровенко І.М. 

Коли дитина з’являється на світ, він зазвичай має імунітет до деяких хвороб. Це заслуга що борються з хворобами антитіл, які передаються через плаценту від матері до майбутнього новонародженому. Згодом, годується грудьми немовля постійно отримує додаткові антитіла з грудним молоком. Але такий імунітет носить тільки тимчасовий характер.

Вакцинація (щеплення, імунізація) – створення штучного імунітету до деяких хвороб. Для цього використовуються відносно нешкідливі антигени (білкові молекули), які є частиною мікроорганізмів, що викликають хвороби. Мікроорганізмами можуть бути віруси, типу кору, або бактерії.

Вакцинація – один з найкращих засобів, щоб захистити дітей проти інфекційних хвороб, які викликали серйозні хвороби перш, ніж щеплення були доступні. Необгрунтована критика вакцинації в пресі, була викликана прагненням журналістів до роздування сенсацій з окремих випадків післявакцинальних ускладнень. Так, побічні ефекти властиві всім лікарських препаратів, у тому числі і вакцин. Але ризик отримати ускладнення від щеплення набагато нікчемніше, ніж ризик від наслідків інфекційної хвороби у нещеплених дітей.

Вакцини стимулюють відповідь імунної системи так, як ніби має місце реальна інфекція. Імунна система потім бореться з “інфекцією” і запам’ятовує мікроорганізм, який її викликав. При цьому якщо мікроб знову потрапляє в організм, ефективно бореться з ним.

В даний час є чотири різних типу вакцин:

 • Містять ослаблений живий мікроорганізм, наприклад вакцина поліомієліту, кору, свинки і краснухи.
 • Містять убитий мікроорганізм, наприклад вакцина коклюшу.
 • Містять анатоксин; це токсин, вироблений бактерією або вірусом. Наприклад, дифтерія та вакцини правця – фактично анатоксини.
 • Біосинтетичні вакцини; вони містять речовини, отримані генно-інженерними методами і викликають реакцію імунної системи. Наприклад вакцина гепатиту B, гемофільної інфекції.

Важливо переконатися, що Ваші діти иммунизируются в правильні терміни. Рекомендовані щеплення для дітей. Наступний план щеплень рекомендується педіатрами. Звичайно, тільки здорові діти прищеплюються суворо за графіком, так що питання про терміни вакцинації вирішується індивідуально Вашим педіатром.

1. Вакцинація АКДС (дифтерія, правець, кашлюк).

 • перша – в 3 місяці
 • друга – в 4 місяці
 • третя – в 5 місяців від народження

Ревакцинації:

 • перша (RV1) – 18 місяців, АКДС
 • друга (RV2) – 6 років, АДС-М
 • третя (RV3) – 11 років, АД-М
 • четверта (RV4) – 16-17 років, АДС-М дорослі – одноразово, кожні 10 років, АДС-М (АД-М)

2. Вакцинація поліомієліту

 • перша – в 3 місяці
 • друга – в 4 місяці
 • третя – в 5 місяців від народження

Ревакцинації:

 • перша (RV1) – 18 місяців
 • друга (RV2) – 2 роки
 • третя (RV3) – 6 років

3. БЦЖ (проти туберкульозу)

Вакцинація на 4-7 день життя (як правило в пологовому будинку)

Ревакцинації:

 • перша (RV1) – 7 років
 • друга (RV2) – 14 років (проводиться дітям, неінфікованим туберкульозом і не отримали щеплення в 7 років)

4. Кір, паротит, краснуха

Вакцинація в 1 рік.

Ревакцинація в 6 років.

5. Гепатит В.

Вакцина АКДП

АКДС вакцина захищає проти дифтерії, правця і коклюшу. АДП-М і АД-М це форми тієї ж самої вакцини. Дифтерія, це серйозна інфекція, при якій може відбуватися блокування дихальних шляхів. Крім того, дифтерія чревата серйозними ускладненнями – ураженням серця, нирок та ін

Використання АКДС вакцини практично ліквідувало дифтерію і правець і помітно зменшило число випадків коклюшу. Але, в даний час, спостерігається зростання захворюваності на дифтерію. Тому в регіонах з несприятливою обстановкою проводиться додаткова вакцинація дорослого населення.

Правець (тетанус) – ураження нервової системи, викликана бактеріями, забруднюючими рану. Правець може бути в будь-якому віці. Кашлюк – ураження дихальної системи, характеризується “спазматичним” кашлем. Ускладнення можуть бути у дітей до першого року життя; діти на першому місяці життя особливо сприйнятливі до інфекції.

Вакцина АКДС вводиться внутрішньом’язовий в сідницю або стегно. 

План вакцинації 

Вакцинація АКДС є обов’язковою умовою при влаштуванні дитини у дитячий сад. Після проведення вакцинації та ревакцинації згідно плану (див. вище), проводяться ревакцинації дорослим кожні 10 років (вакциною АДС-М).

Побічні ефекти 

Вакцина часто викликає помірні побічні ефекти: невелика лихоманка, помірна болючість, почервоніння і припухання в місці ін’єкції. Підвищення температури тіла (як правило не вище 37,5 С), легке нездужання протягом 1-2 днів. У дітей, схильних до алергічних реакцій, може бути висипання.

Серйозні ускладнення, викликані АКДС імунізацією рідкісні; вони відбуваються в менше ніж одному відсотку випадків вакцинації. Вони можуть включати судоми на тлі лихоманки, у схильних до них дітей; виражену алергічну реакцію.

Коли вакцинація відкладається 

Якщо новонароджений має більш серйозну хворобу ніж помірна застуда. Коли новонароджений має неврологічні порушення, або відстає у розвитку, з вакцини виключається компонент коклюшу. Ці діти можуть отримувати АДС-М вакцину (дифтерія і правець). Якщо була виражена реакція на попереднє введення АКДП, консультуються з педіатром перш, ніж новонароджений вакцинується:

 • Напади від 3 до 7 днів після вакцинації
 • Різке погіршення загального стану
 • Алергічна реакція після отримання вакцини: припухлість особи або утруднене дихання
 • Температура 38 С або вище, шок або колапс протягом перших двох днів після вакцинації
 • Постійний, некерований крик дитини, що триває більше трьох годин одночасно протягом перших двох днів після вакцинації

Діти, які мали проблеми з АКДС / АДС-М вакциною, звичайно можуть безпечно отримувати АД-М вакцину. Для зняття болю, припухлості та почервоніння в області ін’єкції, лікар може призначати парацетамол, або інші протизапальні препарати. Деякі лікарі рекомендують прийом препаратів перед вакцинацією. Тепла тканину або грілка також може допомогти зменшити хворобливість.

Вакцина проти поліомієліту

Поліомієліт – шлунково-кишкова вірусна інфекція, ускладненням якої можуть бути паралічі. Захист проти поліомієліту відбувається в більш ніж 90 відсотків від усіх иммунизирует дітей.

Є два типи вакцини: 

1. Вакцина Солка (IPV), що містить інактивований поліовірус (вводиться ін’єкцією)

2. Вакцина Себіна (OPV), містить безпечний, ослаблений живий вірус. Вводиться через рот. Це – найбільш часто використовувана вакцина поліомієліту сьогодні.

План вакцинації 

Вакцинація поліомієліту є обов’язковою умовою при влаштуванні дитини у дитячий сад. Проводиться вакцинація і ревакцинація згідно з планом (див. вище). Також проводяться ревакцинації дорослих, якщо вони не вакциновані в дитинстві і виїжджають у небезпечні щодо поліомієліту райони.

В даний час, під егідою ВООЗ, реалізується програма з викорінення поліомієліту до 2000 року. У рамках тієї програми проводиться масова вакцинація дітей, поза традиційним графіка імунізації.

Коли вакцинація відкладається 

Якщо новонароджений має імунні порушення (тоді IPV вакцина рекомендується замість OPV вакцини). Діти з імунними порушеннями повинні уникнути контакту з будь-яким, хто отримав живий вірус, OPV вакцину, протягом двох тижнів після щеплення. Введена IPV вакцина не повинна бути дана людям з серйозною алергією до неоміцину або стрептоміцину. OPV вакцина, як правило, не має серйозних побічних ефектів. IPV вакцина може викликати помірну болючість і почервоніння в місці введення протягом декількох днів; це можна усунути протизапальними лікарськими засобами типу парацетамолу.

Вакцина БЦЖ

Застосовується проти туберкульозу. Являє собою живі, ослаблені бактерії туберкульозу. Туберкульоз – інфекція вражає переважно легкі, але процес може торкатися будь-які органи та системи організму. Збудник туберкульозу – мікобактерія Коха – дуже стійка до вживаного лікування.

Вакцинація проводиться, зазвичай, у пологовому будинку. Вводиться внутрішньошкірно у верхній частині лівого плеча. Після введення вакцини утворюється невелике ущільнення, яке може нагноиться і поступово, після загоєння, утворюється рубчик (як правило весь процес триває від 2-3 місяців і довше). Для оцінки набутого імунітету, надалі, дитині щорічно проводиться туберкулінова проба (реакція Манту).

Ускладнення вакцинації

Як правило носять місцевий характер:

 • Підшкірні “холодні” абсцеси (гнійники) – виникають при порушенні техніки вакцинації
 • Запалення місцевих лімфатичних вузлів
 • Келоїдні рубці
 • Запалення кісток і поширена БЦЖ-інфекція (у дітей з вираженим імунодефіцитом), зустрічається дуже рідко

Коли вакцинація відкладається

У новонароджених протипоказання до вакцинації БЦЖ:

 • Гострі захворювання (внутрішньоутробні інфекції, гемолітична хвороба тощо)
 • Виражена недоношеність (використовують БЦЖ-М вакцину) Протипоказання до ревакцинації:
 • Клітинні імунодефіцити, ВІЛ-інфекція, онкологічні захворювання
 • Терапія кортикостероїдами і імунодепресантами
 • Туберкульоз
 • Ускладнені реакції на попереднє введення БЦЖ

Вакцина проти кору

Кір – вірусне захворювання, надзвичайно заразне. При контакті з хворим на кір хворіють 98% нещеплених або не мають імунітету людей. Вакцина готується з живих ослаблених вірусів кору. Деякі вакцини містять краснушний та паротитної компоненти. Вакцина вводиться підшкірно під лопатку або в області плеча.

План вакцинації 

Вакцинація кору є обов’язковою умовою при влаштуванні дитини у дитячий сад. Проводиться вакцинація і ревакцинація згідно з планом (див. вище).

Побічні ефекти 

У більшості дітей ніяких побічних явищ після вакцинації немає. Може бути підвищення температури тіла (як правило не вище 37-38 С), легке нездужання протягом 2-3 днів. У дітей, схильних до алергічних реакцій, може бути висипання. Серйозні ускладнення, викликані вкрай рідкісні. Вони можуть включати судоми на тлі лихоманки, у схильних до них дітей; виражену алергічну реакцію.

Коли вакцинація відкладається 

Протипоказання до вакцинації:

 • Імунодефіцитні стани, онкологічні захворювання
 • Алергія на аміноглікозиди (канаміцин, мономіцин)
 • Вагітність

Якщо дитина одержувала препарати містять імуноглобуліни або плазму крові, то вакцинація проводиться не раніше, ніж через 2-3 місяці.

Вакцина проти паротиту (свинки)

Паротит – вірусне захворювання, що вражає переважно слинні залози, підшлункову залозу, яєчка. Може бути причиною чоловічого безпліддя та ускладнень (панкреатит, менінгіт). Імунітет після одноразової вакцинації, як правило, довічний. Вакцина готується з живих ослаблених вірусів паротиту. Вводиться підшкірно, під лопатку або в плече.

Побічні ефекти 

У більшості дітей ніяких побічних явищ після вакцинації немає. Може бути підвищення температури тіла з 4 по 12-й день після вакцинації, легке нездужання протягом 1-2 днів. Іноді короткочасне (2-3 дні) незначне збільшення привушних слинних залоз. Серйозні ускладнення, викликані вкрай рідкісні. Вони можуть включати судоми на тлі лихоманки, у схильних до них дітей; виражену алергічну реакцію. Вкрай рідко може розвинутися легко протікає менінгіт.

Коли вакцинація відкладається

Протипоказання до вакцинації:

 • Імунодефіцитні стани, онкологічні захворювання
 • Алергія на аміноглікозиди (канаміцин, мономіцин), перепелині яйця
 • Якщо була алергія на корову вакцину

Вакцина проти гепатиту B

Гепатит B – вірусне захворювання, що вражає печінку. Небезпечним наслідком цієї хвороби є її затяжний перебіг з переходом у хронічний гепатит, цироз і рак печінки. Крім того, для зараження гепатитом B достатньо контакту з незначною кількістю крові хворого. Вакцина готується генно-інженерними методами. Вводиться внутрішньом’язово в стегно або плече.

План вакцинації 

Иммунизируются діти і дорослі з груп ризику (медичні працівники, особи отримують препарати крові та ін.)

Вакцинація дітей:

Вакцинація дорослих: 

перші дві щеплення – з інтервалом 1 місяць

третя – через 6 місяці після другої

Побічні ефекти. 

Практично не спостерігаються. Може бути у місці введення почервоніння та ущільнення; короткочасне погіршення самопочуття. Описані поодинокі випадки сильних алергічних реакцій, болі в суглобах, м’язах.

Протипоказання. 

Індивідуальна непереносимість дріжджових грибів і інших компонентів препаратів.

Висновок.

Імунні порушення, імунодефіцит Імунні порушення або імунодефіцит спостерігаються при: вроджених імунодефіцитних станах, ВІЛ-інфекції, інших імунодефіцитних хворобах; раку, лейкозі, інших онкологічних захворюваннях, при лікуванні глюкокортикоїдами та цитостатиками. Ці захворювання, як правило, несумісні з імунізацією «живими» вакцинами. Бо навіть ослаблений мікроорганізм може викликати захворювання, якщо є серйозне порушення імунітету.

На сьогоднішній день порядок проведення щеплень в Україні та новий календар регламентовано Наказом МОЗ України № 595 від 16.09.2011 р. Про порядок проведення профілактичних щеплень в Україні та контроль якості й обігу медичних імунобіологічних препаратів {Із змінами, внесеними згідно з Наказами Міністерства охорони здоров’я №551від11.08.2014 ,№996від26.09.2016 ,№ 947 від 18.05.2018}